top of page

Nominations 2024

1. Best Narrative:

5/3/0

Aphyonidae

Faith the Conqueror

Take Me Back

The Night Passenger

The Therapist

2. Best Animation

Goose Mountain

Litte Stray

Ship Down the Well

3. Best Experimental

Night and Day

The Master of the Swamps

4. Best Documentary

Endometriosis An Invisible

Battle

Motherhood

The Island

5. Best Sound Design

Levitate

Motherhood

Night and Day

The Watson Journals

6. Best Music

Wasn’t Mine

Don’t Bring Lulu

Distopia

Angels in Disguise

7. Best Action Sequence

Act Blind 101

Dauntless and the Demigod

The Night Passenger

The Watson Journals

8. Best Production Design

Who do we have here?

The Watson Journals

The Therapist

Hjartahel

Faith the Conqueror

Distopia

Dirty Water

Aphyonidae

9. Best Costume Design

Hjartahel

Levitate

Motherhood

The Watson Journals

 

10. Best Film Made for Games

X-Games Mode

11. Best Music Videos

Distopia

Angels in Disguise

12. U25 Awards

5/3/0

Act Blind 101

Dream Cabal Ad Break

Fantasy Football

Little Stray

The Reflection of the Cranes

The Watson Journals

13. Outliers Awards

What do we have here?

The 13th Hour

Levitate

Dream Cabal Ad Break

Dead Cat Bounce

14. Spirit of NZ Award

Blue Cow

Follow the Light

Hineraukatauri

Shades of Blue and Green

Teine

Whiskey While I wait

15. Social Impact Award

Endometriosis An Invisible

Battle

Firsts

The Island

16. Best Actor

Fili

Take Me Back

The Night Passenger

The Sun in my Heart

The Watson Journals

17. Best Actress

5/3/0

Aphyonidae

Dead Cat Bounce

Motherhood

Take me Back

The 13th Hour

The Murder

The Sun in my Heart

18. Best Animated

Character

Little Stray

Tooth be Told

19. Best DOP

5/3/0

Aren’t you good at

everything

Dead Cat Bounce

Dirty Water

The Sun in my heart

The Therapist

The Watson Journals

20. Best Director

5/3/0

Dead Cat Bounce

Faith the Conqueror

Night and Day

Take me Back

The Night Passenger

21. Best Editor

Night and Day

The 13th hour

The Night Passenger

The Watson Journals

 

Named Nominations

16. Best Actor

Fili. - Joshua Leomiti

Take Me Back - Henri

Esteve

The Night Passenger - Matt

Russell

The Sun in my Heart - Xiao

Yan

The Watson Journals -

James Bayliss

17. Best Actress

5/3/0 - Dostana Nikolić

Aphyonidae - Jeanne

Lalous

Dead Cat Bounce - Claudia

Marsicano

Motherhood - Sarah

Clumont

Take me Back - Denise

Blasor

The 13th Hour - Elise

Fourneau

The Murder - Alex Botto

The Sun in my Heart - Yihan

Deng

20. Best Director

5/3/0 - Danilo Stanimirović

Dead Cat Bounce -

Antonino Valvo

Faith the Conqueror - Our

Yagiz

Night and Day - Marcelese

Cooper

Take me Back - Jonathan

Jordan Medina

The Night Passenger - Josh

Bowman

bottom of page